Zprávička

Kdo dětem nosí na Štědrý den dárky?

Hůhůůů, milé děti,

dnes je Štědrý den a vy už se určitě těšíte na dárečky. Ale kdopak ty dárky dětem nosí? To je jasné, říkáte si – přeci Ježíšek!

Ano, je pravda, že u nás v Česku hodné děti obdarovává Ježíšek, ale v ostatních zemích to tak vůbec být nemusí. Třeba ve Velké Británii, Spojených státech nebo v Austrálii dětem nosí dárky Santa Claus, kterému se také často říká Otec Vánoc. Vypadá ale spíše jako dědeček s plnovousem a roztomilou červenou čepičkou s bambulkou. Má veliké létající sáně, které táhnou sobi, a ty vždy přistanou na střeše domu, kde bydlí hodné děti. V noci z 24. na 25. prosince se Santa souká s pytlem s dárky dolů komínem a nechává dárečky pod stromečkem a také v ponožkách, které si děti pověsí u krbu nebo u postele. Děti mu také často nechávají na stole sklenici s mlékem a sušenky, aby se posilnil během své dlouhé cesty.

V Dánsku děti obdarovává Julemanden, který je Santa Clausovi velmi podobný. S přípravou dárků mu pomáhají legrační vánoční skřítci.

V Rusku a na Ukrajině zase dětem nosí dárečky Děda Mráz, který má také dlouhý plnovous, teplý huňatý kožich a kouzelnou ledovou hůl. Za dětmi přijíždí na saních se spřežením bílých koní a kromě dárků s sebou přináší sněhové počasí. Často ho doprovází jeho krásná vnučka Sněhurka. Když děti odříkají pěknou básničku nebo zazpívají písničku, nechá jim Děda Mráz bohatou vánoční nadílku.

A představte si, že v Itálii dětem nosí dárky čarodějnice! Lítá na koštěti, nosí černý klobouk, dlouhý plášť a pruhované punčošky. Je moc hodná a jmenuje se Befana. Navštěvuje italské domovy o něco později, a to až v noci z 5. na 6. ledna, tedy v době, kdy u nás chodí tři králové. Když se narodil Ježíšek, Befana poskytla třem králům přístřeší v jejím útulném domově, a když se další den vydali za Ježíškem, tak zůstala doma, protože měla moc práce. Později si řekla, že by Ježíška přece jenom ráda viděla. Ale když se vydala na cestu, nemohla ho najít, a prý ho hledá dodnes. Dětem potají nechává nejčastěji hračky, ovoce a karamelky.

Společně s Pigym a dalšími zvířátky vám přejeme krásné Vánoce! 

_tip_

 

Vaše sova Heda