Zprávička

Kde se vzal, tu se vzal Masopust!

Hůůů hůůů! Holčičky a chlapečkové!

Taky pořád kolem sebe slyšíte, že se blíží masopust, že se u vás bude konat masopustní průvod a přitom přemýšlíte, co vlastně ten masopust je? Já vám to tedy konečně objasním!

Kdysi dávno (ještě ve středověku) slovo masopust označovalo dobu předvelikonočního půstu, kdy se nejedlo maso. Postupně se ale význam slova dost změnil a dnes je masopust období maškarních veselic, jídla a hodování. Začíná 3 dny před Popeleční středou (ta je vždy 40 dní před Velikonocemi). Za našich pradědečků a prababiček probíhala hlavní masopustní zábava v neděli. Po dobrém obědě se lidé chystali k večerní muzice. Masopustní pondělí bylo také ve znamení tance a zábavy. Vyvrcholení masopustu bylo úterý. Vesnicemi procházely maškarní průvody, hrála se masopustní divadelní představení a přitom všem se jedlo, pilo, veselilo.

Dnes už se ve vesnicích a městech pořádají většinou jen průvody masek o masopustní úterý. Letošní připadá na 17.2., tak ať ho nepropásnete!

Vaše sova

Heda Okatá

P.S.: Zkusím přemluvit zajíce Antonína, jestli by pro vás nepřipravil nějaké masopustní masky, které byste si mohly snadno doma dodělat!

P.P.S: Myška Bibi našla fotky z masopustního průvodu. Tady jsou: