Zprávička

Karanténa 2. díl

Čau myšáci a myšandy!

Jsem tady! Hele, ještě než se ponoříme do tý karantény, jak jsem slíbila, musim vám připomenou jednu věc. Pokud máte nějaký otázky, PIŠTE MI! Vždyť víte, že se kvůli vám ráda zakousnu do sítě a vrátim se k vám s těma nejlepšíma informacema, který tam najdu. I když jsem jen malá myška, jsem tu pro vás a moje mini náruč je otevřená, hihi! Dyť jste taková moje rodinka! No nic, písklata, přestanem se dojímat a jdeme na věc, co říkáte?

Minule jsem psala o tom, jak mě napadlo podívat se na původ slova karanténa. Zformovalo se z z italskejch slov quaranta, quaranta giorni a latinského quadraginta. Všechna ta cizí slova znamenají čtyřicet. Že z toho nejste moudrý? Vysvětlím!

První zmínky o karanténě známe ze 14. století. Celá věc vznikla proto, že se snažilo zabránit rozšíření nemocí v přístavních městech tak, že loď, která připlula z nějaké nakažené oblasti, musela 40 dní kotvit na moři, než směla vjet do přístavu. Dřív se totiž nemoci šířily hlavně tímto způsobem – nezapomeňte, že jsme v nějakým 14. století, kdy možnosti cestování pro jednotlivce byly mizivé a veškerej velkej pohyb lidí nebo zboží se prováděl právě po moři. Navíc tehdy byly i úplně jiný hygienický podmínky i možnosti léčby (nebo spíš neexistovaly). Díky tomu všemu na epidemie různejch chřipek, morů, tyfů a podobnejch infekčních nemocí  umíralo straaašně moc lidí. Ale právě vynález karantény, kterej z toho vyšel, a její aplikování je docela užitečnej, co myslíte? Nicméně to, že se nemocný oddělovali a izolovali od nemocnejch, to fungovalo už dlouho předtím, zmínky se o tom dají najít už i v Bibli (!) a od první půlky 14. století se pro tyhle případy v Benátkách stavěly mimo města speciální nemocnice zvané lazarety.

No, kamarádi, zdá se mi, že z toho vyplývá, že karanténa je staletíma ověřenej způsob, jak proti nakažlivejm nemocem bojovat! Takže já bych se toho nebála!

Zůstaňte doma a zvídaví! Já letim šmejdit dál.

Mějte se, písklata!

_tip_

Vaše myška Bibi

  • Poslouchej Pigyho rádia také v mobilu a tabletu

    Pigy.cz

    Appka ti nabízí k výběru 4 rádia, která hrají nepřetržitě 24 hodin

    Sledovat můžeš také novinky kde najdeš pozvánky na akce s prasátkem Pigy, soutěže o ceny a další zajímavosti ze světa prasátka Pigy a jeho kamarádů.

    Stahuj appku pro iOS Stahuj appku pro Android