Vesmír

Jupiter 2. díl

Moje milý písklata!

Minule jsme nakousli Jupiter a svištíme vesmírnou rychlostí dál! Teda, ne úplně dál, na Jupiteru ještě chvilku zůstaneme, nebojte. Zdaleka jsem vám o něm totiž neřekla všechno, co jsem chtěla.

  • Znovu opakuju, že Jupiter je tou největší planetou sluneční soustavy. Představte si to takhle: Země by se do Jupiteru vešla víc než 1300 krát! Prostě je to óbr-planeta – a to si zapamatujte.
  • Jupiter je jedním z nejjasnějších objektů, které můžeme na obloze vidět. Dokonce se objevují teorie, že právě Jupiter byl onou slavnou Betlémskou hvězdou, která putujícím mudrcům ukázala cestu k  narozenýmu Ježíškovi.
  • Bouře na Jupiteru jsou fakt něco speciálního. Nejen, že mají na svědomí jeho zbarvení, ale sondy vyslané na planetu donesly informaci, že místní bouře se nepodobají ničemu, co se pod pojmem „bouře“ děje tady u nás na Zemi. A ani ničemu jinýmu z celý sluneční soustavy! Představte si to jako obrovský víry, které mají v průměru třeba 6000 kilometrů, a který víří až do hloubky 3000 km. Já vim, je to nepředstavitelný!
  • Jupiter má ohromnou sílu. Působí jako takový ochránce celé sluneční soustavy, protože je schopen chytat a drtit komety a různá další vesmírná tělesa, která by bez jeho zásahu mohla poškodit nebo zničit Zemi nebo jinou planetu. Částečně je to i jeho velikostí, jeho velkou gravitací. Tak mě napadá, že kdyby sluneční soustava byla fotbalové hřiště, Jupiter by byl na tuty brankář, no že jo?!

Nevim, jak vás, ale mě teda Jupiter dost zaujal! Nechte mě teď šmejdit dál, cejtim v kostech, že s Jupiterem ještě nejsme hotoví. Tak se zatím mějte bájo, písklata!

Čau a ahoj!

 

I Štědroň od Tesco mobile sleduje hvězdnou oblohu.

 

Vaše myška Bibi