Ahoj děti!

První jarní dny se blíží a s nimi i jeden zajímavý přírodní jev. Jestli pak vás napadne, který to je?

Mluvím o jarním tání! S jarem často přichází teplejší počasí a víc sluníčka, takže veškerý sníh a led, který se vytvořil v zimě, začíná postupně tát. Hlavně ve výše položených místech – jako jsou například hory – tání trvá déle, než třeba ve městech, kde je po celý rok větší teplo.

Zatímco v nížinách už všechno roztálo, tak právě na kopcích a horách často můžete vidět rozmrazené skvrny – tedy takové ostrůvky země obklopené zbytky sněhu, kam častěji dopadalo sluneční záření, takže na nich tenká sněhová pokrývka rozmrzla. Právě na nich se nejdřív objevuje první zeleň nebo třeba i květiny! Justýna už vám přece povídala o sněženkách, které můžeme vidět právě během jarního tání.

Tím, jak sníh a led roztají, přemění se do tekutého skupenství – tedy do vody. Tahle voda pak může vytvářet potůčky, které vtékají do větších řek. Pokud těchto potůčků vznikne opravdu hodně a budou se vlévat do řek všechny naráz, může to dokonce způsobit povodně. Protože se to na jaře ale děje často, obyvatelé měst i vesnic poblíž řek jsou na to řádně připraveni.

Krásné jarní dny, kamarádi!

_tip_

Vaše prasátko Pigy