Vesmír

Jak vznikl vesmír?

Ahoj myšáci a myšandy!

Dlouho jsme si nepovídali, co? To bude tím, že nemám čas! A proč nemám čas? No protože se prokousávám sítí, abych našla ty nejlepší odpovědi na všechny vaše zvídavé dotazy! Možná si pamatujete, že jsme spolu v minulosti maličko nakousli téma vesmíru. Říkala jsem si, že bychom to ale měli vzít pěkně od začátku.

Tedy: jak vesmír vzniknul?

Nejznámější teorií o vzniku vesmíru se říká velký třesk (anglicky Big Bang). Představte si to třeba jako výbuch, explozi. Stalo se to před 13,7 miliardami let. Velkým třeskem se datuje začátek hmoty, prostoru a času. To je síla, co? A to ještě nevíte, že ono se vlastně obecně moc neví, jak to, že se velký třesk vlastně stal. Před tím nic nebylo a pak BUM… a něco je, něco existuje. Šílený!

No každopádně: od okamžiku velkého třesku se vesmír vyvíjí a taky rozpíná. Ze vší té energie začaly vznikat mini částice a z nich pak větší a větší, až se spojily a vznikl atom a z nich pak všechno, co ve vesmíru je. Tedy i naše Země!

Teorie velkého třesku není nijak stará, poprvé byla vyřčena v roce 1949 a nikdo jí zprvu nevěnoval příliš pozornost. Dodnes se vedou spory, jestli byl velký třesk opravdu prvopočátkem vesmíru. No, ten zrod vesmíru je pořád fakt velká záhada! Snad už to se to brzo rozlouskne! Nevím, jak vy, ale já jsem na to teda děsně zvědavá, hihi!

Tak zase příště, písklata! Sejdem se tu nad dalšíma záhadama vesmíru!

 

I Štědroň od Tesco mobile sleduje hvězdnou oblohu.

 

_tip_

Vaše myška Bibi