Vesmír

Jak vzniká sníh?

Hůhůůů, milé děti!

Máte rády sníh? Já velmi. Není nic hezčího než zasněžený les! Víte, kde a jak se sníh vytváří?

Vysoko v oblacích vznikají při nízkých teplotách sněhové vločky, a když jsou už moc velké a těžké, tak se začnou snášet k zemi. Samotná vločka je složená z ledových krystalků – obsahuje dvanáct zmrzlých molekul vody, kvůli kterým má vždy šestistranný tvar. Přitom ale žádná sněhová vločka není stejná! Jak je to možné?

 

Na tvar sněhové vločky mají totiž vliv teplota, vítr a vlhkost vzduchu v prostředí, jímž vločka prochází, když padá na zem. Vločky jsou velmi křehké, protože 95 procent jejich objemu tvoří vzduch!

Věděly jste, že sníh je také velmi důležitý pro čištění vzduchu? Když sněhové vločky padají na zem, ve vzduchu na sebe nasbírají prach a škodlivé částečky. Ale zůstávají bílé, protože průsvitné ledové krystalky, ze kterých se vločky skládají, v sobě odrážejí a rozptylují sluneční světlo.

Běžná vločka měří pár milimetrů. Když se ale spojí více ledových krystalků dohromady, mohou vytvořit i několikacentimetrové vločky! Jedna z největších sněhových vloček byla nalezena v 19. století v Americe a měřila přes 38 cm!

Vaše sova Heda