Zprávička

Jak slaví Vánoce v jiných zemích?

Ahoj děti,

Vánoce neslavíme jenom my, ale i ostatní děti po celém světě. Všichni máme Vánoce rádi, ale každý máme jiné rituály a tradice, vždy podle toho, kde žijeme. Byl jsem zvědavý, jak to mají i v jiných zemích. Navštívil jsem proto Hedu, která mi vše vysvětlila.  Tak poslouchejte…

Německo

U našich sousedů se Vánoce slaví podobně jako u nás. Dárky nosí Ježíšek, říkají mu Weihnachtsmann (v překladu Vánoční muž). Na rozdíl od nás Čechů, si ale lidé v Německu nestaví betlémy. Místo toho mají speciální pyramidy – ve spodním patře jsou svíčky a v horním patře postavičky. Možná už jste někdy ochutnaly německou štolu, tradičním pokrmem je také mandlový dezert.

Spojené státy americké a Spojené království

Tyto země slaví Vánoce až 25. prosince. A pouze tento jeden den. Ráno se rozbalují dárky, které jim přinese Santa Claus pod vánoční stromeček (v Americe) nebo jim je Otec Vánoc (v Británii) hodí do punčoch pověšených na krbu. Poté se celá rodina setká u velkého oběda nebo dřívější večeři. V Británii píšou děti Otci Vánoc také dopisy, ale nenechávají je za oknem a místo toho je házejí do krbu, odkud doletí až na Severní pól za Otcem Vánoc.

 

 

Vaše prasátko Pigy