Zprávička

Halloween

Čau písklata!

Často jste mi poslední dobou psali, kdy že přesně je ten Halloween. A taky co přesně znamená. Zahryzla jsem se do sítě a nesu odpovědi na všechny vaše otázky!

Objevila jsem, že Halloween je vlastně fakt starý svátek. Slavíval se už za dob Keltů, kteří tenhle den – v maskách a kolem ohňů, které měli na ochranu před zlými duchy – slavívali konec léta a příchod nového roku. Do Ameriky se pak svátek, který se slaví každý rok 31. října dostal díky přistěhovalcům někdy během 19. století. Tak, co tam máme dál? Asi by vás zajímalo, jak se vlastně Halloween slaví, že jo?

K Halloweenu patří: černá a oranžová barva a všechno tajemné a děsivé. Takže strašidelné masky, duchařské historky, horory, čarodějky, černé kočky, dýně a koledování! Hned vám k tomu řeknu víc:

  • Oranžová barva je symbolem pro sklizeň, černá pro temno.
  • V Americe je zvykem, že děti chodí koledovat ve strašidelných kostýmech sladkosti. V některých městech se dokonce chodí v hromadném halloweenském průvodu.
  • Nejznámější halloweenskou výzdobou jsou vydlabané dýně. Vyřeže se do nich obličej, který vynikne za tmy, jakmile do dýně dáme zapálenou svíčku.
  • Celý Halloween je doslova nacucaný tajemstvím a strašidelné příběhy a horory k němu přirozeně patří.

U nás svátek sice nemá tradici, ale některé zvyky k nám časem už pronikly. My třeba letos budeme dlabat dýně – a u Pierra v jeskyni! Ten jako kouzelník přirozeně Halloween miluje a už nacvičuje speciální halloweenské triky. To bude švanda! Zkuste to taky! Myslím ty dýně, hihihi.

A pište! Jsem tu pro vás a všechny vaše zvídavé otázky!

_tip_

Vaše myška Bibi