Huhůůů, milé děti!

Zdalipak jste již někdy slyšely o dinosaurech? Jsem si jistá, že ano. A proto určitě víte, že jde o obrovské tvory, kteří žili na naší zemi objevili před více než 250 miliony let. Dokážete si představit, jak je to dávno? Lidé tehdy ještě vůbec neexistovali.

Dinosauři obývali zeměkouli zejména v období druhohor, a to po dobu asi 134 milionů let. Mezi dinosauři se řadí zejména plazi, ale také ptáci, kteří jsou jejich jedinou žijící skupinou. Je celkem zajímavé, že zpočátku u většiny dinosaurů byla kůže pokrytá peřím, ale poté řada z nich evolucí o peří přišla, a tak mnozí měli podobnou kůži jako dnešní sloni či hroši. Z jiných, kterým peří zůstalo, se naopak vyvinuli draví ptáci.

Dinosauři ze skupiny Sauropoda (býložraví plazi s dlouhými krky) byli považováni za největší suchozemské živočichy všech dob! Někteří totiž dosahovali délky až 40 metrů a hmotnosti přes 100 tun. To znamená, že byly o 10 metrů delší než naše největší velryby. Váhou se jim však vyrovná pouze současný největší kytovec – plejtvák obrovský.

Mezi nejznámější dinosaury patří dravý Tyrannosaurus Rex, který žil zejména v oblastech dnešní Severní Ameriky. Právě jeho určitě nejčastěji uvidíte v dobrodružných filmech jako Jurský park.

Dinosauři vyhynuli před 66 miliony let během vymírání v období na konci křídy, jejíž příčina zatím není známá. Mluví se o tom, že důvodem mohl být dopad meteoritu či jiného mimozemského tělesa, nebo vulkanická činnost (např. tedy výbuchy sopek), které mohly omezit sluneční záření, změnu počasí a zánik potravinového řetězce.

Prohlédněte si nejznámější druhy dinosaurů na obrázku.

Ostatky těchto úžasných živočichů můžete často najít v přírodovědných muzeích, v Česku pak najdete jejich opravdové kostry v Muzeu Dinosauria v Praze.

_tip_

Vaše sova Heda