Zprávička

Dikobraz zblízka

Ahoj myšáci a myšandy!

Posledně jsme díky Vašíkovu dotazu nakousli dikobraza. Hihi, teda jasně že jsme ho nenakousli doslova, ale pojmenovali jsme si to a už o něm víme několik základních informací. Jako třeba že je to hlodavec a má černobílý bodliny, který ve chvílích ohrožení umí využít proti nepříteli. Svoje ostny však co? No jo, přesně tak – nevystřeluje. To je jenom taková pověra. Ale víte, co s nima naopak umí? Výhrůžně chřestit, hihi!

Mně to nedalo, zakousla jsem se do sítě a teď bych vám ráda předala ještě několik dikobrazích poznatků. Dikobraz se teda řadí mezi hlodavce. Kromě ostnů na povrchu většiny těla má na hlavě a břichu ještě normální srst. Některý ostny jsou dlouhatánský, třeba až kolem třiceti centimetrů, ale to není všechno, pod nima mívá dikobraz totiž schovaný ještě další, kratší a špičatý ostny. Díky ostnům je dikobraz schopnej ubránit se i daleko větším zvířatům, než je on sám, dokonce i třeba šelmám. Já se teda ani nedivim, rozhodně bych nechtěla mít v čumáku zapíchnutý tyhlety dikobrazí speciality, hihi!

Zdroje říkaj, že dikobrazi se vyskytují jen v oblastech Evropy, v Africe a jižní Asii – a nikoliv například v Americe. Živí se především rostlinkama, kořínkama a listama. Ožívají hlavně v noci a do nory, ve který bydlí, si s oblibou donášejí různý kosti, aby si o ně pak brousili zuby.

Dikobraz jako rodinný tip?

A víte, co je roztomilý? Dikobrazi jsou tím druhem živočichů, který maj jednoho partnera celej život. Jsou to takový rodinný typy, žijou prej často společně s rodinou čítající i několik generací.

Teda, to je něco, tihleti dikobrazi! Asi se vypravim do zoo, ať se s nima seznámim osobně! Mrkněte na ně na netu a dejte mi vědět, co si o nich myslíte. Nebo je třeba nakreslete! A já letim šmejdit dál, jako vždycky. Příště nás čeká napínavý losování dalšího z vašich dotazů, už se těšim!

Mějte se, písklata!

_tip_

Vaše myška Bibi