Zprávička

Den nezávislosti

Hůhůů, holčičky a chlapečkové,

vítám vás u dalšího listování sovím kalendářem. Tentokrát se podíváme za hranice naší země a vypravíme se přes oceán až do dalekých Spojených států amerických. Dne 4. července totiž v USA (jak se také jinak Spojeným státům přezdívá) slaví Den nezávislosti. Už jste o něm někdy slyšeli? Že ne? To nevadí, všechno si povíme…

Američané slaví 4. červenec proto, že v tento den roku 1776 vyhlásili nezávislost na Velké Británii a staly se samostatným státem. Asi vám to není moc jasné, že? Začneme tedy trochu více zeširoka. Před dávnými a dávnými lety žili lidé jen v Evropě. Amerika byla objevena až na konci 15. století mořeplavcem Kryštofem Kolumbem. Během 16. a 17. století se tam proto nahrnula spousta evropských národů, které chtěly Ameriku obsadit a udělat si z ní svou kolonii (tedy své vlastní území). Ameriku kolonizovali třeba Francouzi, Španělé, Nizozemci a samozřejmě také Britové. V 18. století vytvořili Britové na území Severní Ameriky 13 kolonií. A právě těchto 13 kolonií se rozhodlo, že vyhlásí nezávislost.

Těchto 13 kolonií vyhlásilo nezávislost díky dokumentu – Deklarace nezávislosti Spojených států, ten obsahoval vyhlášení základních práv člověka a také soupis stížnosti proti britské říši.

Od té doby existují Spojené státy americké a americký národ. Je to spletitá historie, já jsem vám jen nastínila stručný přehled! Více o americké válce o nezávislost a deklaraci se samozřejmě dozvíte ve škole.

Tak hezké prázdniny a zase brzy u listování sovím kalendářem!

_tip_

Vaše sova Heda