Vesmír

Den letectví a kosmonautiky

Ahoj děti!

Už jste někdy letěly letadlem nebo raketou? Já ano, a vždycky jsem si to náramně užil! Víte, že dneska, 12. dubna, slavíme Mezinárodní den letectví a kosmonautiky? Právě v tento den se totiž před šedesáti lety konal první let člověka do vesmíru. Věděly jste ale, že ještě před člověkem do vesmíru cestovala zvířata? Třeba takový známý pejsek Lajka nebo makak Albert II., ale i myši, potkani nebo dokonce dvě želvy, které ve zdraví obletěly měsíc!

 

 

A jestlipak víte, kdy vznikla první letadla? Už v 5. století před naším letopočtem se v Číně pokoušeli lidé létat pomocí papírových draků. Jako první ale vytvořil návrhy létajících zařízení italský malíř a vynálezce Leonardo Da Vinci, který také namaloval slavnou Monu Lisu.

První létající stroje, které opravdu fungovaly už v 18. století, byly horkovzdušné balony. První letadlo s kovovou kostrou – tedy podobné těm, kterými cestujeme teď, vzlétlo až v roce 1910 díky německému hraběti Ferdinandu von Zepellinovi. Postavit takovou věc bezpečně je totiž hrozně těžké!

Tak doufám, že brzy vyrazíme vzhůru do oblak!

_tip_

Vaše prasátko Pigy