Zprávička

Čínský Nový rok

Ahoj děti!

Víte co se dneska děje? Slaví se Nový rok! To je ale divné, říkáte si, vždyť už jsme Nový rok přece letos slavili, nebo ne? To máte pravdu, ale v asijských zemích (jako třeba Čína, Tchaj-wan, Vietnam, Korea nebo třeba Japonsko) se slaví až teď! Tomuhle svátku se správně říká lunární Nový rok nebo taky svátek jara. Na rozdíl od nás, datum čínského Nového roku se totiž řídí podle lunárního kalendáře a spadá každý rok na jiný den. Vždycky to ale připadá na dobu, kdy nás opouští leden a přichází únor.

Pro obyvatele asijských zemí jde o nejdůležitější svátek v roce, stejně jako jsou u nás třeba Vánoce nebo Velikonoce. A věděli jste, že tyto oslavy netrvají pouze jeden den, ale celých patnáct? Čínský Nový rok také provází hodně pověr. Pár dní před Novým rokem musíte všude pořádně uklidit, abyste se zbavili smůly a udělali dost místa pro štěstí na následující rok.

No a první den novoročních oslav se naopak uklízet, prát, vynášet odpadky nebo se dokonce sprchovat nesmí – protože byste tím vymetli nebo smyli nové štěstí z domu. Poslední sváteční den všichni vycházejí do ulic, aby vypustili lampiony ve tvaru draka nebo různých zvířat a květin, proto se mu také říká Den Lampionů. To musí být krása!

Velmi důležitá je také výzdoba a dobré jídlo. Nejčastěji se všechno zdobí červenými stužkami, lampionky a provázky, protože červenou Číňané považují za šťastnou barvu.

Součástí výzdoby také bývají mandarinky s lístky a místo dárků si lidé dávají červené obálky s penízky, které mají obdarovaným přinést štěstí a blahobyt.

V předvečer Nového roku se pořádá velká hostina, během které se podává kuře, kachnička nebo ryba. Na stole nechybí ani dort z lepkavé rýže a spoustu dalších sladkých pochoutek – rýžový pudink, kandované ovoce nebo sladké knedlíčky.

Důležitým zvykem je také pohoštění bůžka kuchyně, kterému celá rodina nachystá porci sváteční večeře navíc, aby do nebe donesl zprávu o tom, jak je dobře vychovaná.

Jedním z nejoblíbenějších zvyků čínského Nového roku je pouštění petard a ohňostrojů. Nejenomže jsou krásné, ale hlasité zvuky ohňostroje také zastraší všechny zlé duchy!

Tak šťastný Nový lunární rok všem!

Vaše prasátko Pigy