Zprávička

Brusle

Nazdar písklata!

Doufám, že se máte i v týhle bláznivý době dobře. Já mám pocit, že ten domácí pobyt má na vaši zvídavost dost velkej efekt, protože jsem úplně zavalená vašima dotazama. A je to skvělý! Připomínám, že jsme se dohodli, že otázku, na kterou budu odpovídat, vždycky vylosuju z velký krabice, kam je odkládám hned, jak přijdou. Aby to bylo jakž takž spravedlivý. Tak jdem na to!

Dneska jsem vytáhla vzkaz od Adélky, kterou zajímá, jak vznikly brusle. Lední brusle. To je skvělej dotaz, Áďo, díky za něj. Zima se blíží a já pevně věřim, že se i letos sejdem na rybníku a nasadíme brusle. Obecně se ví, že na zimu je dobrý bejt připravenej, a proto vás dneska vybavim odpovědí na tuhletu otázku.

Takže brusle! Proklepnem si je. Povim vám, že jsem si myslela, že brusle nejsou bůhví jak stará záležitost, ale byla jsem šokovaná! Totiž: první pár bruslí se našel na dně jednoho evropskýho jezera a vědci určili, že by se mohly datovat do doby až 3000 let před naším letopočtem. Tak to teda čubrnim! Samo to nebyly takový brusle, jako známe teďka. „Nože“ byly vyrobený z velkejch kostí velkejch zvířat a na noze je držely kožený řemínky.

Počátky bruslení v novodobejch dějinách patří do Holandska. Ve 14. století tam apdejtovali brusle na dřevo, ke kterýmu byly připevněný ocelový nože. V tý době se při bruslení ještě používaly hůlky – podobný, jaký znáte z lyžování. Během dalších století se podařilo vypilovat nože tak, aby se bruslaři mohli pohybovat na ledě bez hůlek.

Zajímavý ještě je, že až do 17. století bylo bruslení používaný hlavně jako způsob přepravy. Tehdejší anglickej král ale při nějaký ze svejch cest viděl bruslení v Holandsku na vlastní oči, přišlo mu to jako docela prča a přenesl ho na svůj dvůr. Tím vlastně dostal bruslení do Anglie.

V roce 1865 pak Američan Jackson Haines vymyslel speciální bruslící nože, díky kterejm se kromě obyčejnýho ježdění začaly provádět jiný figury, otočky a já nevím co ještě. O pár let později ještě přidal dopředu na tyhlety nože zoubky, a ty umožnily bruslařům dělat všechny možný skoky, který dneska známe z krasobruslení.

No ty jo, Adél, docela dobrý. Obyčejný brusle a je za nima takovej příběh! Já to řikám pořád, že nudná věc, nudný zvíře ani nudnej člověk neexistuje! Jen se musíte umět koukat, hihi! Tak to je pro dnešek všechno a já letim šmejdit další odpovědi.

Mějte se, písklata!

_tip_

Vaše myška Bibi