Hůhůůůůů, milé děti,

jakpak si užíváte Vánoce? Doufám, že vás Ježíšek na Štědrý den obdaroval krásnými dárky! Dnes je první svátek vánoční nebo se mu také říká Boží hod. Zatímco u nás slavíme hlavně Štědrý den a na boží hod spíše odpočíváme, v mnoha dalších zemích jde o hlavní vánoční svátek. Pro křesťany, tedy lidi věřící v Ježíše Krista, jde o jeden z nejdůležitějších svátků v roce. Oslavuje se během něj Ježíšovo narození.

A proč se tomuto dni vůbec říká „hod“? Není to kvůli tomu, že by někdo něčím házel, ani hodoval… Toto pojmenování vychází ze slovanského slova „god“, což dříve znamenalo čas, který určoval dobu vhodnou ke slavení – jinak řečeno svátek.

Během tohoto svátku se v minulosti v tento den stavěly betlémy a hrály se vánoční hry o Ježíškovi. S Božím hodem se také pojilo spousta zajímavých zvyků a tradic. Na Boží hod by se nemělo pracovat, uklízet, stlát postel nebo sklízet nádobí ze stolu. Místo toho je vhodné strávit celý den v pyžamu. Z toho by měl Pigy určitě radost! Po náročných přípravách Štědrého dne by se totiž mělo odpočívat. I rodiče si v tento den mohou dovolit vstávat pozdě, protože mnoho z nich předešlou noc šlo na půlnoční vánoční mši.

Dnes ale Boží hod většinou trávíme tím, že navštěvujeme své příbuzné a kamarády, na které po zbytek roku nemáme čas.

Přeji vám, abyste si i Vy hezky odpočali!

_tip_

Vaše sova Heda