Vesmír

Asteroidy

Čau písklata!

Svištím si to s další várkou vesmírnejch informací přímo do vašich monitorů, uííí! Dneska bych vám ráda objasnila, co je to asteroid.

Asteroid, asteroid… Uááá, řítí se na nás! Zní to povědomě, co? Asi už asteroidy znáte z různejch katastrofických a sci-fi filmů, kde se řeší, že se k Zemi blíží obří asteroid… pomóc! No, nebojte, moje milý písklata, podíváme se těm strašidelnejm asteroidům na zoubek a hned budeme klidnější, co říkáte?

Takže co je to asteroid? Je to vlastně planetka. Tak by se mu mělo říkat správně – planetka. Asteroid je starý označení, z dob, kdy ještě moc vesmírnejch těles nebylo známo, proto se tak zažilo, protože už se používá tak dlouho. Planetka (asteroid) je malé pevné těleso, které obíhá po své vlastní samostatné dráze kolem Slunce nebo kolem jiné hvězdy. Tohle pevný těleso je vlastně zbytečkem, pozůstatkem z exploze z doby před 4,5 miliony let, kdy vznikla sluneční soustava.

Nejvíc asteoridů, o kterejch víme, se pohybujou v oblasti mezi drahami Marsu a Jupiteru. Tam byl taky objeven vůbec první asteroid, už v roce 1801. Nacházel se v oblasti mezi Jupiterem a Marsem a dostal jméno Ceres.  Velmi mocně se zkoumání asteroidů rozmohlo až s příchodem nové pozorovací techniky a hlavně vesmírnejch sond. Tak víme, že se asteroidy mohou pohybovat i v jinde, než jen mezi Marsem a Jupiterem.

Možná si teď říkáte – tak co plašej s těma asteroidama padajícíma na Zemi, když jsou všechny mezi Jupiterem a Marsem? Jak to teda vlastně je…? To vám povim příště! Hihi, ve vesmíru není nikdy nic jednoznačnýho, co? Na všem je troška tajemství! Ale to mě na vesmíru právě ba!

Tak já letim šmejdit dál! Mějte se, písklata!

P.S. Pamatujete si, že už jsme se o planetkách bavili? Vzpomenete si, v jaký souvislosti? Já vám odpověď prozradim v příštím článku 😉

Tak pa!

  I Štědroň od Tesco Mobile sleduje hvězdnou oblohu.

Vaše myška Bibi