Zprávička

Apríl

Milé děti!

chtěl bych se vám s něčím svěřit. Dnešní den je výjimečný, každý rok 1. dubna totiž můžete někomu provést neškodný žertík. 1. dubna je tzv. Apríl. Na Apríla si lidé provádějí drobné legrácky, novináři například vypouštějí nepravdivé informace. A já se také na jednu legrácku chystám!

A jaká je historie tohoto svátku všech šprýmařů?

Slavení Apríla pochází ze starého íránského svátku Siz-dah Bedar. My v Evropě slavíme Apríla přibližně od 16. století. Traduje se, že svátek vznikl jako reakce na změnu ročního období – ze zasmušilé zimy na veselé jaro.

Věděly jste, že například ve Francii si děti na Apríla vystřihnou rybu z papíru a snaží se ji nalepit někomu na záda. Apríl mají rádi zejména školáci, ti rádi tropí žerty svým učitelům – celá třída se tak například schová a učitel je musí hledat.

A co vy, nachytáte někoho na Apríla? Doufám, že nechystáte pro nikoho nic zlého! Těm nejzlomyslnějším žertíkům říkáme tzv. kanadské žertíky. Ty občas umí pěkně potrápit. Prozradím vám, že já připravuju žertík na svého kamaráda Vojtu – řeknu mu, že spolu poběžíme maraton. Hihi, to samozřejmě ale není pravda.

_tip_

Vaše prasátko Pigy