Zprávička

17. listopad

Huhůůů, holčičky a chlapečkové,

zdravím vás ze své větve u dalšího setkání nad sovím kalendářem. Na co se podíváme pod lupou dnes? Ach! Už to vidím: 17. listopad, státní svátek! Váže se k němu hned několik historických událostí. Vezmeme to hezky postupně:

17. listopadu v roce 1939 zrovna probíhala 2. světová válka a vtrhla k nám vojska Adolfa Hitlera. Vzdělaní lidé a studenti se proti tomu začali bouřit a skončilo to tak, že v tento den byly uzavřeny všechny české vysoké školy. Celé to byla veliká pohroma!

O 50 let později, 17. listopadu v roce 1989, si studenti zrovna připomínali události z roku 1939. Žádná válka sice nebyla, ale dějiny šly tak nešťastně, že u nás už celá desetiletí vládli členové pouze jedné strany a ti lidé byli řízeni Sovětským svazem. Zkrátka: nevládli jsme si sami, nebyli jsme svobodní, vládl nám někdo cizí.

S touhle politickou situací, jak se říká, nebylo spokojeno spousta lidí, protože u nás panovala už velmi dlouho. Vzpomínkový průvod na události z roku 1939 se tak změnil v protest proti politické situaci. V tento den – 17. listopadu – tak začalo něco, čemu se říká Sametová revoluce.

Ufff, byl to bouřlivý čas! Vládnoucí komunistická strana byla donucena odstoupit, sovětská vojska, která byla na našem území, odešla, a lidé si svobodně zvolili nového prezidenta – pana Václava Havla, a všechno se mělo změnit k lepšímu.

17. listopad je zkrátka vážně moc významné datum, i když události, které se k němu váží, jsou docela složité a zamotané. Taková je ostatně i celá historie… přesto je to velká učitelka a vyplatí se jí rozumět!

A to je pro dnešek ode mě všechno. Těším se na naše další setkání – s rozletem a rozhledem!

_tip_

Vaše sova Heda