• Výstava
  • O létání a jiných snech v pražském DOXu

  • Termín akce: 13. 9. 2019 - 20. 1. 2020

Nahlédnutí do vesmíru, do světa fantazie, velkých putování a dobrodružných cest, vzpomínek a snů. 

Knihy Petra Síse znají čtenáři po celém světě. Jejich hrdinové jsou dobrodruzi, snílci, odvážní vzduchoplavci, mořeplavci, cestovatelé – ti, kteří měli odvahu svobodně se rozhodovat, tvořit, snít i posouvat hranice lidského poznání. Příběhy, které Petr Sís přenesl do svých knih, jsou zároveň takřka vždy o svobodě – o jejím hledání, ztrátě a především důležitosti.

Součástí výstavy jsou i makety, které vznikají (někdy i v několika exemplářích) ke každé knize Petra Síse a ve kterých, jak sám autor říká, „je toho o 90 procent víc, než by se vešlo do knížky“.

Životopisnou část výstavy doplňuje kromě ukázek z nově připravovaného dokumentárního filmu o Petru Sísovi Sny o toulavých kočkách i série děl s názvem Deníky (1998). Soubor více než dvou desítek koláží vytvořených z cestovních dokladů, účtenek, pohlednic, exotických střípků a ilustrací, které vznikaly pro americké noviny a časopisy, byl po 21 let ukrytý v rodném domě Petra Síse na Malé Straně. Podle slov autora zachycuje „tajuplné představy o nedostupných místech z doby, kdy nebyl internet a všechno bylo možné“.

Kde: Centrum současného umění DOX, Poupětova 1, Praha 7

Zpět na přehled