Zprávička

Co jsou vlastně Velikonoce?

Huhůůů, holčičky a chlapečkové!

Není to tak dávno, co jste měli jarní prázdniny, a už vás čekají další – velikonoční. Ale říkala jsem si: jestlipak víte, co jsou Velikonoce za svátky a proč je slavíme? Něco vám o tom povím!

Odpradávna byly Velikonoce svátkem jara a pro většinu z vás jsou spojené s tradicemi jako je pomlázka, kraslice, beránek. Velký význam mají ale také pro všechny křesťany na celém světě. Velikonoce totiž oslavují zmrtvýchvstání Ježíše Krista, což nastalo tři dny po jeho ukřižování.

Jak už nám napovídá název, jde o vzkříšení mrtvého. Ježíš Kristus byl třetí den po své smrti vzkříšen, vstal z mrtvých, a tím se tedy potvrdila jeho nesmrtelnost.

Křesťané si však připomínají celý poslední týden Ježíšova života, a tak jste už určitě někdy slyšeli o Zeleném čtvrtku (den poslední večeře Ježíše), Velkém pátku (den ukřižování Ježíše), Bílé sobotě (den, kdy končí půst, který začal po masopustu). Největší oslavy připadají na Velikonoční neděli a pondělí, kdy se oslavuje Ježíšovo zmrtvýchvstání.

Velikonoční pondělí je ale pro vás všechny hlavně ve znamení pomlázky a hodování. Kluci chodí holky vyšlehat, aby byly po celý rok krásné a zdravé. Za odměnu pak kluci dostanou ručně malované vajíčko. Při hodování se má říkat koleda. Jednu si pro vás, kluci, připravil medvídek Hugo, abyste se ji mohli dopředu naučit!

Aby nepřišla zkrátka ani děvčata, zajíc Antonín už pro vás připravil ta nejhezčí vajíčka a podělí se s vámi o své umělecké tajemství.

Všem přeji krásné Velikonoce!

_tip_

Vaše sova Heda