Zprávička

Proč jsou bubliny kulaté?

Ahoj děti!

Venku se už udělalo hezky, a tak jsem si vyrazil s kamarády z lesa na výlet. Vzali jsme si s sebou obří bublifuk a všichni jsme foukali ostošest. Lesem poletovaly stovky duhových bublin, byla to prostě nádhera. Pak mě napadlo, proč jsou vlastně bubliny kulaté a ne hranaté nebo třeba dlouhé jako brčka?

Zeptali jsme se sovy Hedy, ta všechno ví a vždy ráda pomůže, a co může, to vysvětlí. Chvíli pátrala ve svých knihách a pak to našla.

Když přidáte do vody saponát, který umí pěkně pěnit, sníží se povrchové napětí vody a to umožní vytvořit tenký povrch bublinky. A právě tohle povrchové napětí drží i kulatý tvar, každá bublina se totiž snaží mít co nejmenší povrch a ten má ze všech tvarů právě koule.

Vrstva vody, kterou je bublina pokrytá, je skutečně velmi tenká a vliv zemské gravitace, který na bublinku působí, není tak velký, aby zdeformoval dokonalý tvar koule a následně způsobil její prasknutí. Bublina spíš praskne při nárazu na jiný předmět nebo vlivem proudění vzduchu. K rychlejšímu prasknutí bubliny přispívá i rychlé odpařování vody na povrchu bubliny.

Heda taky vypátrala, co se stane s bublinou, když praskne. Vznikne aerosol – směs plynu a kapaliny. To jsou vlastně další maličké bublinky, které rázem opět prasknou, jejich život není delší než několik málo milisekund. A až prasknou tyhle maličké bublinky, rozpadnou se na miniaturní kapky.

Doufám, děti, že jste teď taky o malinko chytřejší stejně jako já. Každou chvíli se dozvím něco nového a to je velká švanda. Tak zase brzy ahoj!

Váš Pigy a sova Heda