Pigy byl v Londýně

Ahoj KLUCI A HOLKY!

Zdravím vás z výletu po Anglii. Právě jsem navštívil nádherné město, které se jmenuje Londýn. Je to hlavní město Anglie a zároveň celého Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Tam bylo tolik zajímavých věcí! A těch památek. Nevěděl jsem kam dřív.

Celý Londýn střeží hodiny se zvonem na vysoké věži. Ten zvon je tak velký a těžký, že se jmenuje Velký Ben. A to se anglicky řekne Big Ben. A také tu mají jedno velké oko. Londýnské. Je to velké vyhlídkové kolo, dokonce největší v Evropě, ze kterého máte celý Londýn jako na dlani. Můžete z něj třeba vidět velký zvedací most Tower Bridge (čti taur bridž) nad řekou Temží. Přímo vedle něj stojí pevnost Tower, podle níž se most jmenuje.

V Londýně jsou krásné paláce. V jednom z nich dokonce bydlí královská rodina. Ten palác se jmenuje Buckinghamský. Velkým zážitkem pro mě byla výměna královské vojenské gardy, která to tam celé hlídá.

Také tu mají mnoho krásných divadel. Já jsem byl v divadle Globe, kde hrají všechny Shakespearovy hry. William Shakespeare byl velmi slavný básník a dramatik, který se narodil v roce 1564 v anglickém městě Stratford nad Avonou. Jeho divadelní hry jsou známé po celém světě a dodnes se hrají. Určitě znáte jeho tragický příběh o Romeovi a Julii

Londýn je úzce spjat s dalším známým jménem. Víte, jak se jmenoval nejslavnější detektiv všech dob? Byl to Sherlock Holmes, který bydlel na londýnské adrese Baker Street 221b. Zapeklité případy, které musel vyřešit, zná snad každý. Opravdu ale nežil, je to jen velmi povedená literární postava z románu, na jehož motivy vznikla i celá řada filmových zpracování.

V Londýně mě překvapilo, že tam auta jezdí po levé straně silnice. To je úplně obráceně než u nás! Je proto třeba dávat velký pozor na přechodech pro chodce. Hlídat si totiž musíte hlavně pravou stranu. A aby to někdo nepopletl, jsou na silnici velké nápisy „look right“ (čti luk rájt), což znamená „podívej se doprava“.

Městem se nejčastěji prohánějí černé taxíky a dvoupatrové červené autobusy, kterým se říká doubledecker (čti dabldekr). Podíval jsem se i do londýnského podzemí, to když jsem se vozil nejstarším metrem na světě. Říká se mu underground (čti andrgraund), což právě podzemí znamená. Tohle metro je pěkně složité, málem bych tam bez mapy zabloudil.  

Z Londýna jsem si domů přivezl na památku malou napodobeninu červené telefonní budky. Patří společně s červenými autobusy a královskou gardou v červených uniformách k hlavním symbolům země. A proč červená barva? Symbolizuje totiž moc a sílu. A taková byla vždy i celá Anglie, mocná a silná.

A kde všechna tato místa v Londýně hledat? Podívejte se do velké cestovatelské mapy, která vyšla v novém čísle časopisu Prasátko Pigy.

Fotografie

Kliknutím na obrázek jej zvětšíš a můžeš galerii procházet.

Tipy pro tebe

Reklama

Přeskočit za 10 vteřin

To nejlepší do schránky

Napiš mi svůj email, kam ti mám posílat to nejlepší z Pigy.cz.
Už ti nic neunikne, chro chro :)

Budeš se moci kdykoliv odhlásit.