Loutkové divadlo

Ahoj děti!

Určitě víte, že se říká: „Březen, za kamna vlezem.“ To proto, že brzy na jaře sluníčko ještě tolik nehřeje. To nám ale nevadí, protože březen je měsícem knihy a já, stejně jako vy, rád a hodně čtu. A to jde za kamny náramně dobře.

Dnes si ale budeme povídat o divadle.  Divadlo je totiž podobně zábavné jako čtení knížek. Navíc 27. března se slaví Světový den divadla! V divadle už určitě většina z vás byla, já mám pro vás dnes nápady, jak si takové divadlo udělat doma nebo kam za ním vyrazit.

Divadlo známe klasické s herci, taneční, kterému se říká balet, nebo zpívané, jako je například muzikál a opera. Vás, děti, ale určitě pobaví maňáskové nebo loutkové divadlo. Maňásci se šijí z látky, často stačí obyčejná ponožka. Obličej pomůže dotvořit knoflík a nalepovací očička, vlasy se dají vykouzlit pomocí nastříhané bavlnky.   

  

Zkuste si s maminkou nebo babičkou ušít vlastní maňásky nebo vyrobit divadelní kulisy z papírového kartonu. A pro nedočkavce mám rychlý tip – jednoduše si fixou namalujte obličeje na vlastní prstíčky, zapojte fantazii a zábava může začít.

   

Loutky se vyrábí ze dřeva. Na ručičkách mají loutky přivázané provázky a jejich tělo je připevněné k tyčce, kterou vodí loutkoherec. Ten bývá většinou schovaný za kulisami, ale slyšíme jeho hlas, který loutce propůjčuje, a loutka tak vypadá jako živá. Loutkám se také někdy říká marionety. 

  

Znáte naše nejznámější loutky Spejbla a Hurvínka? Nedávno dokonce oslavily 90. narozeniny! Můžete se za nimi vydat do divadla, které se jmenuje Divadlo Spejbla a Hurvínka. Poproste maminku, aby vám pomohla vybrat z programu představení a zajděte do divadelní pokladny koupit vstupenky. Na představení se slavnostně oblékněte a hezky se bavte. 

A ještě přidávám tip od psa Egona, který pro vás vyčmuchal zajímavou výstavu věnovanou historii českého loutkového divadla. Dozvíte se o jeho tradici i rozmanitosti a vyzkoušíte si profesi loutkoherce. Výstava se koná se v Muzeu východních Čech v Hradci Králové a pozor, trvá jen do 2. dubna.

Brum!

Váš Hugo

Tipy pro tebe

Reklama

Přeskočit za 10 vteřin

To nejlepší do schránky

Napiš mi svůj email, kam ti mám posílat to nejlepší z Pigy.cz.
Už ti nic neunikne, chro chro :)

Budeš se moci kdykoliv odhlásit.